Rozmieszczenie gniazdek

Rozkład gniazdek elektrycznych warto przemyśleć już na początku budowy domu albo remontu. Złe rozplanowanie zmniejsza komfort użytkowania instalacji elektrycznej oraz estetykę. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja, kiedy gniazdka nie są odpowiednio zabezpieczone, albo jeśli jest ich zbyt mało.

Błędem jest oszczędzanie na ilości gniazdek. Faktem jest, że im bardziej skomplikowana instalacja elektryczna, im większa ilość osprzętu elektrycznego, tym całe przedsięwzięcie będzie droższe. Na cenę inwestycji składa się nie tylko koszt kabli czy gniazdek, ale również koszt montażu. Wiele osób w ramach oszczędności zmniejsza ilość gniazdek do minimum, nie zastanawiając się, czy będzie to wystarczające. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie: Czy w przyszłości nie chcemy uniknąć nieestetycznych przedłużaczy, które dodatkowo przeciążają instalację?

Jak w takim razie rozplanować schemat rozmieszczenia gniazdek, aby ilość była odpowiednia?

  1. Na planie poszczególnych pomieszczeń rozmieśćmy rozstawienie urządzeń w domu i określmy, jakie będzie zapotrzebowanie na gniazdka w tych miejscach. W salonie warto ustalić, gdzie podłączymy telewizor, zestaw kina domowego, głośniki i lampy, w kuchni sprzęt agd, a w sypialni łóżko z lampkami nocnymi. Zastanówmy się, gdzie będą stały meble. Gniazdka za kanapą i za szafą nie są potrzebne.
  2. Nie wszystkie gniazdka muszą być umieszczone na tej samej wysokości: w kuchni gniazdka lokalizuje się na wysokości 10-15 cm nad wysokością blatu, w pokoju dziennym gniazdko powinno znajdować się na wysokości 20-30 cm nad powierzchnią podłogi, modelowa wysokość gniazdek w łazience to 140 cm, jeśli w domu są starsi i młodsi domownicy gniazdka i włączniki warto jest zaplanować na wyższej wysokości, przy biurku dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie listwy z gniazdkami na wysokości tuż nad blatem biurka.
  3. Lepszym wyjściem są gniazdka podwójne niż pojedyncze. Koszt takiego gniazdka nie jest dużo wyższy, tak wiec nie obciąży zbytnio budżetu. Umożliwi obsługę większej ilości domowych urządzeń. Zastąpi również potencjalny przedłużacz w przyszłości.
  4. W pomieszczeniach, w których ryzyko zachlapania gniazdka jest większe powinniśmy zaplanować gniazdka z oprawami bryzgoszczelnymi oraz w jak największej odległości od wanny, prysznica i umywalki.