Na jakie błędy uważać przy projektowaniu instalacji elektrycznej?

Energia elektryczna należy do najważniejszych mediów w domu. We współczesnym świecie trudno jest wyobrazić sobie życie bez prądu, a liczba używanych przez nas urządzeń elektrycznych sukcesywnie wzrasta. Przy planowaniu instalacji nietrudno o błędy, ponieważ zwykle jest ona silnie rozbudowana oraz znajduje się każdym pomieszczeniu. Niektóre pomyłki ograniczają naszą wygodę, zmniejszają funkcjonalność. Niektóre jednak potrafią być niebezpieczne. Źle wykonana instalacja elektryczna może stanowić śmiertelne zagrożenie, w razie awarii doprowadzić do pożaru albo porażenia prądem. Poniżej postaramy się wyszczególnić aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  • Uziemienie, a w zasadzie jego brak. Warto jest je zaplanować już na etapie robienia fundamentów domu. Teoretycznie można wykonać uziemienie na każdym etapie budowy, jednak w późniejszym czasie będzie to trudniejsze.
  • Niedobór gniazdek. Nie jest to wbrew pozorom domena jedynie starych domów. Błąd ten widzi się często również w nowym budownictwie. Skutkuje to zmniejszeniem funkcjonalności pomieszczeń, nieestetycznymi i awaryjnymi przedłużaczami na podłodze. Problem ten najmocniej odczuwa się w kuchni, w której zazwyczaj urządzeń korzystających z energii elektrycznej jest najwięcej.
  • Złe poprowadzenie przewodów. Powinno się je układać w sposób prosty i intuicyjny. Najlepiej w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Dzięki temu w przyszłości przypadkowo ich nie uszkodzimy. Niektórzy elektrycy dla oszczędności układają kable w skosie. Łatwo jest je potem naruszyć przy wieszaniu obrazów oraz szafek. Dobrym pomysłem jest wykonanie dokumentacji okablowania w bardziej skomplikowanych miejscach. Przewody powinny być umieszczone w pewnym oddaleniu od źródeł ciepła (takich jak kominki czy kotły), inaczej może to spowodować awarię.
  • Zbyt mała liczba obwodów elektrycznych. Zdarza się, że na jednym obwodzie znajduje się zbyt dużo punktów oświetleniowych i gniazdek. W przypadku awarii przestanie działać wszystko.
  • Nieestetyczne wykonanie instalacji elektrycznej. Niewiele osób myśli o tym na etapie projektowania wnętrza, ale estetyczne wykonanie instalacji, odpowiednie dobranie włączników, czy gniazdek stanowi swoistą kropkę nad i. Zwróćmy uwagę na to, aby zamaskować przewody w często użytkowanych pomieszczeniach, równo zainstalować gniazdka i włączniki. Są one zwykle bardzo widoczne i wizualnie powinny pasować do stylistyki wnętrza.