Na co zwrócić uwagę przy planowaniu instalacji elektrycznej w domu?

Budowa domu wiąże się nie tylko z rozplanowaniem pomieszczeń, ale również i instalacji elektrycznej. Jest to ważny element. Gwarantuje wygodę, bezproblemowe działanie urządzeń elektrycznych, jak również bezpieczeństwo domowników. Energia elektryczna to najważniejsze z domowych mediów. Ciężko w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie bez prądu.

Poniżej umieszczamy kilka istotnych faktów, o których, warto jest pamiętać już na etapie wstępnego projektowania instalacji:

1. Nie oszczędzajmy na ilości gniazdek elektrycznych.

Ilość urządzeń elektrycznych użytkowanych w domu sukcesywnie wzrasta. Dla własnej wygody nie warto jest oszczędzać na ilości montowanych gniazdek, szczególnie w pomieszczeniach, w których urządzeń jest sporo, na przykład w kuchni, czy w salonie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście aż tyle gniazdek będzie nam potrzebne, możemy wykonać wyłącznie zaślepione puszki, które w przyszłości posłużą do ewentualnego montażu.

2. Zastanówmy się jakie włączniki światła zamontujemy.

Będzie to zależało od oświetlenia w pomieszczeniu. Na etapie planowania ustalmy, czy znajdować będzie się w nim jedno źródło światła, czy może kilka.

3. Określmy rozplanowanie funkcjonalne domu.

Może się nam wydawać, że planowanie rozkładu mebli czy oświetlenia jeszcze na etapie opracowywania planu instalacji elektrycznej, jest za wczesne. Warto jest jednak na zaś zastanowić się, w jakim miejscu będzie stała kanapa, gdzie ma być ściana telewizyjna, czy stół do jadalni. W przypadku kuchni musimy ustalić, gdzie będzie znajdować się piekarnik, zmywarka, płyta grzewcza. To samo tyczy się łazienki. Jest to ważne, aby uniknąć zbędnych gniazdek (na przykład za komodą czy za kanapą) czy gniazdek, które będą psuły efekt estetyczny wnętrza.

4. Dostosujmy wysokość, na jakiej będą znajdowały się włączniki i gniazdka.

Niby prosta i banalna rzecz, ale nieodpowiednie dostosowanie poziomu włączników i gniazdek może znacznie utrudnić, bądź ułatwić życie. Włączniki w większości pomieszczeń znajdują się obok drzwi. W przypadku niewielkiej garderoby, należy je umieścić na ścianie naprzeciwko. Jeśli w domu są dzieci, włączniki powinny zostać umieszczone niżej-na poziomie 90 cm. Gniazdka ze względów estetycznych zwykle umieszcza się na wysokości 30 cm nad poziomem podłogi. Wyjątkiem jest kuchnia, gdzie gniazdka dobrze jest rozplanować wyżej.

5. Dbajmy o bezpieczeństwo podczas prac

Podczas prowadzonych prac pod napięciem należy używać odpowiedniego sprzętu ochronnego. Podstawowym zabezpieczeniem są rękawice i półbuty elektroizolacyjne, okulary ochronne, hełm elektroizolacyjny oraz inny osprzęt dostosowany do prowadzonych prac.