Instalacja elektryczna w kuchni

Instalacje elektryczną w kuchni warto zaplanować odpowiednio wcześniej. Już na etapie opracowania funkcjonalnego mieszkania. Jest to kluczowy element, ponieważ dzięki temu będziemy mogli uniknąć przykrych sytuacji związanych z późniejszym kuciem tynków, albo nieestetycznych kabli na zewnątrz. Kuchnia to istotne pomieszczenie, prawdziwe centrum życia domowego. W nim przygotowujemy posiłki, spędzamy wiele czasu. Wiele osób decyduje się na połączenie kuchni z salonem.

W trakcie remontu skupiamy się na wybieraniu płytek, paneli. Rzadko kiedy myślimy o rozstępie domowych sprzętów, czy szafek. Zostawiamy to na koniec. Warto jest jednak wcześniej przemyśleć wszystkie detale, jak rozstaw mebli, ich wysokość. Pozwoli nam to odpowiednio rozmieścić kable, gniazda oraz oświetlenie. To w kuchni właśnie używamy największej ilości urządzeń elektrycznych w domu. Począwszy od tych mniejszych, jak czajnik, mikrofalówka, czy ekspres do kawy, a kończąc na dużym sprzęcie (lodówka, piekarnik, zmywarka). W kuchni warto jest zaplanować więcej gniazdek niż w innych pomieszczeniach. W końcu ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy w niej mieć, są nieestetyczne i mało wygodne przedłużacze.

Na co w takim razie zwrócić szczególną uwagę projektując instalację?

1. Funkcjonalne rozmieszczenie gniazdek.

Pamiętajmy nie tylko o gniazdkach dla dużych urządzeń, ale również i o gniazdkach do zasilania mniejszych kuchennych sprzętów. O ile w innych pomieszczeniach gniazdka najwygodniej jest umieścić na wysokości 20-30 cm nad poziomem podłogi, w kuchni lepiej jest je umieścić nad blatem. Są sposoby na to, aby uczynić je jak najmniej widocznymi. Można ukryć je w górnych szafkach. Ewentualnie przymocować do zagłębienia w blacie. Jest możliwość zakupu specjalnej obudowy.

2. Sposób prowadzenia instalacji elektrycznej.

W kuchni powinniśmy rozplanować kilka stref instalacyjnych (najlepiej w pionie i w poziomie). Jeśli przewody zostaną położone chaotycznie, to późniejsza zmiana, czy naprawa może przynieść sporo problemów.

Przewody w obwodach jednofazowych można umieścić na ścianie przed otynkowaniem lub w rurkach instalacyjnych ze sztucznego tworzywa. Instalacja podtynkowa wymaga zainstalowania puszek.

3. Osobne obwody elektryczne.

Im mniej urządzeń jest zasilanych z jednego obwodu elektrycznego, tym instalacja jest mniej zawodna. Pamiętajmy, ze własnego obwodu będą wymagały odbiorniki o mocy większej niż 2 kW. Jak również zmywarka, piekarnik i kuchenka elektryczna.